Andre Greipel wygrał Tour Down Under, M. Paterski - 101
autor: Pawel Krygier 24-01-2010
Niemiecki kolarz Andre Greipel z grupy HTC Columbia został zwycięzcą zaliczanego do cyklu Pro Tour etapowego wyścigu Tour Down Under. Drugie miejsce zajął Hiszpan Luis Leon Sanchez (Caisse d'Epargne) a trzeci był Nowozelandczyk Greg Henderson (Team Sky). Jedyny Polak startujący w tym wyścigu Maciej Paterski sklasyfikowany został na 101 miejscu.

Ostatni szósty etap wygrał po finiszu z peletonu Australijczyk Christopher Sutton (Team Sky) przed kolegą z zespołu Nowozelandczykiem Gregiem Hendersonem i Australijczykiem Graeme Brownem (Rabobank). Lider wyścigu Niemiec Andre Greipel zajął na mecie piąte miejsce, czym zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Sprinter grupy Columbia HTC zdominował rywalizację podczas pierwszego wyścigu z cyklu Pro Tour wygrywając aż trzy odcinki.

Tour Down Under był pierwszym w tym sezonie wyścigiem Macieja Paterskiego. Polak był widoczny na trasie i na trzecim etapie zabrał się w ucieczkę, za co zapłacił niestety dużą stratą na mecie i dalekim 101 miejscem w klasyfikacji generalnej. Najlepszym wynikiem kolarza grupy Liquigas było 24 miejsce etapie numer pięć.