Kolarski.pl - Serwis internetowy kolarstwo w Polsce
A. Burchenkova wygrała Tour de Feminin - bez Polek
autor: Pawel Krygier 13-07-2009
W dniach 9-12 lipca 2009 odbył się XXII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Tour de Feminin 2009, którego jeden z etapów jazda na czas tradycyjnie rozgrywała się w Bogatyni. Zwycięstwo odniosła Rosjanka Aleksandra Burchenkova wyprzedzając Francuzkę Edwige Pitel i Czeszkę Martinę Ruzickovą. W wyścigu (po raz pierwszy od bardzo dawna) nie wystartowała ani jedna z reprezentantek Polski. Na liście triumfatorek wyścigu widnieje nazwisko Bogumiły Matusiak.

Wyścig składał się z 5 etapów. Pierwszy etap na dystansie 112,1 km w Varnsdorfie wygrała Aleksandra Burchenkova z Rosji (3:11,44), druga przejechała linię mety francuska Edwige Pitel (3:11,47), trzecia Martina Ruzickova z Czech (3:12,38). Drugi etap na dystansie 105,5 km w mieście Jirikova wygrała Emma Trott z Wielkiej Brytanii (3:04,36), 2 miejsce zajęła Semra Yetis z Niemiec (3:04,36), 3 miejsce Romy Kasper z Niemiec (3:05,15).

11 lipca odbył się 3 etap - czasówka, którego współorganizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni, zawodniczki miały do przejechania trasę na odcinku 21,2 km na trasie Bogatynia – Sieniawka. Najszybsza zawodniczka reprezentantka Rosji Aleksandra Burchenkova pokonała ten dystans w czasie 28 min. 22 sek., druga z czasem 29 min. 34 sek. dojechała zawodniczka z Czech Martina Ruzickova, trzecia z czasem 29 min. 36 sek. uklasyfikowała się zawodniczka z Francji Edwige Pitel. W tym samym dniu w Rumburku odbył się 4 etap wyścigu na dystansie 91,0 km. W tym etapie dominowały Rosjanki, 1 miejsce zajęła Elena Novikowa (2:41,50), a 2 miejsce Yulia Blindyuk (2:41,50), 3 miejsce zdobyła znana już zawodniczka z Niemiec Romy Kasper (2:41,50).

Piąty i ostatni etap Labskimi Piaskowcami odbył się 12 lipca na etapie 99,2 km. Najlepsza trójka przejechała linię mety z jednakowym czasem (3:13,30). Najlepsza okazała się ponownie Rosjanka Elena Novikowa, druga ukończyła wyścig Niemka Romy Kasper, trzecia zawodniczka z Francji Edwige Pitel. Łącznie Panie pokonały 429,0 km. W generalnym zestawieniu po 5 etapach zwyciężyła Rosjanka Aleksandra Burchenkova, 2 miejsce Francuska Edwige Pitel, 3 miejsce Martina Ruzickova.

W tym roku wystartowało 58 zawodniczek z Holandii, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Czech, Francji, Ukrainy, Austrii, Węgier, Indonezji. Niestety nie dopisała reprezentacja z Polski, menedżer Team Primus tłumaczył to złym ustawieniem kalendarza startów przez PZKol, zawodniczki bowiem w tym samym czasie jechały w Pucharze Polski, nad czym bardzo ubolewa, ponieważ Tour de Feminin jest jednym z najważniejszych wyścigów międzynarodowych. Termin wyścigu w przyszłym roku jest już znany, zaplanowano go w terminie 8-11.07.2010r. mamy zatem nadzieję, że będziemy mieli okazję dopingować nasze znakomite polskie kolarki.

Autor: Marta Zienkiewicz-Mikulska (OSIR Bogatynia).