Mateusz Taciak liderem kolarskiej ProLigi Arkus & Romet
autor: Pawel Krygier 5-05-2009
Wyścigiem o Memoriał Andrzeja Trochanowskiego rozegranym 1 maja w Baboszewie zainaugurowano cykl kolarskiej ProLigi Arkus & Romet 2009. Liderem ProLigi został zwycięzca klasyku Mateusz Taciak z grupy Mróz wyprzedzając na finiszu Tomasza Kiendysia z grupy CCC Polsat Polkowice. Trzecie miejsce zajął powracający do ścigania po rocznej przerwie Dariusz Rudnicki z grupy DHL Author.

W pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej ProLigi sklasyfikowanych jest po czterech kolarzy grup Mróz i CCC Polsat Polkowice oraz dwójka reprezentantów grupy DHL Author.

Mateusz Taciak z dorobkiem 40 punktów został pierwszym liderem tegorocznej ProLigi Arkus & Romet i w klasyfikacji generalnej o 10 punktów wyprzedza Tomasza Kiendysia oraz o 15 – Dariusza Rudnickiego. Memoriał Trochanowskiego nie wyłonił lidera rankingu zawodników do lat 25, których to kolarzy zabrakło w czołowej dziesiątce wyścigu.

W klasyfikacji drużynowej, która w wyścigach klasycznych powstaje po zliczeniu najmniejszej liczby indywidualnych miejsc zdobytych miejsc przez trzech kolarzy jednej drużyny, prowadzi CCC Polsat Polkowice przed grupą Mróz. Pozostałe ekipy nie zdobyły punktów, ponieważ do mety nie dojechało przynajmniej trzech kolarzy z ich składu.

Kolejnymi zawodami z cyklu ProLigi Arkus & Romet 2009 będzie rozgrywany na Dolnym Śląsku (7.- 10. maja) etapowy wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich. Popularne „Grody” w punktacji ProLigi będą miały kategorię SUPER, co oznacza, że czołowa trójka otrzyma odpowiednio 70 - 60 - 50 punktów. Okazję do powiększenia dorobku będą mieli także najlepsi kolarze poszczególnych etapów, wśród których pierwszych trzech otrzyma 10 – 5 – 3 punkty.

Kolarska ProLigi Arkus&Romet czyli specjalna punktacja najważniejszych polskich wyścigów została wprowadzona pięć lat temu z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich. W tym sezonie sponsorem klasyfikacji indywidualnej jest Arkus&Romet, największy polski producent jednośladów, a także prowadzi wspólnie Biurem Ruchu Drogowego KGP akcję Bezpieczna Droga do Szkoły. Klasyfikację drużynową sponsoruje InvestBank.

Do Proligi zaliczanych jest 14 wyścigów uwzględnionych w kalendarzu UCI (jednodniowych oraz etapowych), w tym mistrzostwa Polski. W rywalizacji indywidualnej biorą udział wszyscy polscy kolarze, a w drużynowej pięć ekip zarejestrowanych w Polsce przez UCI jako „continental teams”.

Punktacja i aktualne klasyfikacje dostępne będą już wkrótce na stronie internetowej www.proliga.pl.