MŚ w Pruszkowie - Małgorzata Wojtyra 16 w scratchu
autor: Pawel Krygier 27-03-2009
Małgorzata Wojtyra zajęła 16 miejsce w wyścigu scratch w trzecim dniu rozgrywanych w Pruszkowie mistrzostw świata w kolarstwie torowym. Złoty medal wywalczyła Kubanka Yumari Gonzalez Valdivieso wyprzedzając Brytyjkę Elizabeth Armitstead i Australijkę Belindę Goss.

10-kilometrowy wyścig scratch rozpoczął się dość spokojnie, a pierwszą znaczącą akcją był odskok Wojtyry na 18. okrążeniu. Polka przejechała na czele dwa kółka, a gdy została doścignięta do przodu ruszyła Shelley Olds. Do Amerykanki dołączyły Tara Whitten i Leire Olaberria, a nieco później, na 28. okrążeniu, Jarmila Machacova, Andrea Wolfer i Lauren Ellis. Szóstka zawodniczek nie zdołała jednak nadrobić okrążenia nad grupą zasadniczą i na 11. kółek do mety kolarki znów jechały razem.

Na 7. okrążeń do mety w grupie wydarzyła się kraksa, w której uczestniczyła m.in. zwyciężczyni tegorocznego Pucharu Świata, Armitstead. Brytyjka bardzo szybko pozbierała się z upadku i dołączyła do rywalizującej stawki. W końcówce zdołała jeszcze walczyć o medal, ale sił wystarczyło tylko na 2. lokatę. Brąz wywalczyła Goss.

Wojtyra zajęła ostatecznie 16. miejsce. Obrończyni tytułu Holenderka Eleonora Van Dijk skończyła zawody na 6. pozycji.

źródło: tor-pruszkow2009.pl