Voigt wygrał Tour de Pologne, M.Rutkiewicz w "10"
autor: Pawel Krygier 20-09-2008
Niemiec Jens Voigt wygrał w Krakowie kolarski wyścig Tour de Pologne. Drugie miejsce zajął Włoch Franco Pellizotti (Liquigas Gaspol) a na najniższym stopniu podium stanął Australijczyk Alan Davis (Quick Step). Marek Rutkiewicz zajął 10miejsce. Ostatni etap zakończył się po finiszu z peletonu zwycięstwem Niemca Roberta Foerstera z grupy Gerolsteiner, Krzysztof Jeżowski był siódmy.

Najaktywniejszym kolarzem został Marcin Sapa z reprezentacji Polski, w klasyfikacji górskiej najlepszy był Niemiec Tony Martin, a w punktowej Australijczyk Allan Davis. Drużynowo zwyciężyła ekipa triumfatora Jensa Voigta - Team CSC Saxo Bank.

Rano lał deszcz i po raz kolejny w tegorocznym tourze zapadła decyzja o skróceniu etapu. Kolarze zamiast Rabki Zdrój wystartowali z Wadowic i przejechali tylko 102,5 kilometra. Mimo że miał to być etap przyjaźni, od początku zawodnicy próbowali ataków. ale peleton jechał bardzo czujnie i nie pozwolił na żadne większe ucieczki. Przy wjeździe do Krakowa oderwała się większa grupa oczywiście z liderem Jensem Voigtem i stało się jasne, że niemiecki kolarz nie pozwoli sobie odebrać zwycięstwa. - Kiedyś w Karpaczu byłem blisko zwycięstwa w Tour de Pologne, ale udało się dopiero teraz. Cieszę się z tej wygranej, bo to mój ostatni wyścig w tym sezonie i udało się go zakończyć pięknym akcentem – powiedział Voigt.

W Krakowie kolarze pokonali trzy rundy wokół Błoń wśród aplauzu licznie zgromadzonej publiczności. Na finiszu najlepszy okazał się Robert Foerster z grupy Gerolsteiner. Bardzo dobrze finiszował też Krzysztof Jeżowski (Polska BGŻ), który przyjechał na metę na siódmej pozycji. Polakom nie udało się wygrać żadnego etapu, ale w pamięci kibiców na pewno zapisze się doskonała jazda Marcina Sapy (Polska BGŻ). Ten zawodnik wygrał klasyfikację najaktywniejszych, a na wielu etapach jechał w ucieczkach. W klasyfikacji generalnej najlepiej z Polaków wypadł Marek Rutkiewicz, tracąc do lidera 1:37. W klasyfikacji drużynowej reprezentacja Polski BGŻ zajęła 12. miejsce (wystartowało 19 ekip).

Przyszłoroczny Tour de Pologne odbędzie się w dniach 2-9 sierpnia i prawdopodobnie będzie toczył się przy lepszej pogodzie. W tym roku zawodnicy na pewno zapamiętają nie tylko wspaniałą trasę i kibiców, ale także chłód i deszcz, jakie towarzyszyły im niemal codziennie na trasie z Warszawy do Krakowa. Z tego powodu aż trzy etapy zostały skrócone. Za rok Tour de Pologne zostanie rozegrany po raz 66. Trasa będzie prawdopodobnie bardzo podobna do tegorocznej.

Wyniki 7 etapu: Wadowice - Kraków