ME MTB - polska drużyna bez medalu
autor: Pawel Krygier 16-05-2008
Polska drużyna startująca w składzie: Marcin Karczyński, Marek Konwa, Maja Włoszczowska i Dariusz Batek zajęła siódme miejsce podczas pierwszego dnia Mistrzostw Europy w kolarstwie górskim, które w piątek rozpoczęły się w niemieckim St. Wendel. Na podium stanęli Francuzi przed Włochami i zespołem Szwecji.

Jako pierwszy w polskiej drużynie na trasę ruszył Marcin Karczyński. Zawodnik mający już w swojej karierze medale w tej konkurencji ukończył swoją zmianę na piątej pozycji tracąc do prowadzących Szwajcarów 43 sekundy. Po drugiej rundzie na której jechał junior Marek Konwa nasza reprezentacja spadła na ósme miejsce powiększając stratę do liderów o dodatkową minutę.

Poprawić miejsca nie udało się Mai Włoszczowskiej, która ukończyła swoją zmianę także na ósmej pozycji. Jadący na ostatniej zmianie Dariusz Batek zdołał przesunąć się na siódmą pozycję. Było to jednak w dużej mierze efektem dyskwalifikacji głównych faworytów wyścigu Szwajcarów.

Helweci, którzy po raz ostatni wyścig drużynowy przegrali w 2003 roku właśnie z Polakami zostali zdyskwalifikowani za błąd przy zmianie. Florian Vogel nie dotknął bowiem juniora Matthiasa Ruppa.

Polski zespół ukończył więc zawody na siódmym miejscu tracąc do zwycięskich Francuzów 2.11. Srebrny medal wywalczyli Włosi a brąz przypadł Szwedom.