Kolarski.pl - Serwis internetowy kolarstwo w Polsce
Białystok - Finał Maratonów Kresowych MTB
autor: Pawel Krygier 22-09-2009
Finałowy Maraton Kresowy MTB w Białymstoku "Duch Puszczy i Kresów" startował w pięknej scenerii odnowionego białostockiego rynku. We wrześniowym słońcu kolorowe stroje zawodników znakomicie komponowały się z zabytkowym ratuszem. Na starcie stanęło niemal dwustu zawodników, w tym liczna grupa miłośników kolarstwa z Białorusi i Litwy. Wśród uczestników maratonu był wiceprezydent Białegostoku Aleksander Sosna.



Sygnał do startu dali przewodniczący rady miejskiej Janusz Kochan, a także Henryk Charucki, który specjalnie na białostocki maraton przybył aż z Wrocławia. Henryk Charucki rozpoczynał karierę kolarską na Podlasiu. W 1979r. wygrał Tour de Pologne.

Zawodnicy po honorowym przejeździe ulicami miasta skierowali się do Puszczy Knyszyńskiej. Półtorakilometrowy odcinek bruku niczym z Paryż-Roubaix rozciągnął stawkę. Na leśnym trakcie zaczęły się pierwsze podjazdy. Niedługo potem trasa prowadziła nad urokliwym śródleśnym jeziorkiem. Po przekroczeniu "drogi na Majówkę" trasa stawała się coraz bardziej pofałdowana. Po kolejnych kilku kilometrach zawodników czekały trudne podjazdy na wzgórza Świętojańskie. Na następnych kilometrach poprowadzonych szerokim szutrem można było przyspieszyć. W Cieliczance dla kontrastu był wyjątkowej urody single track nad rzeką. Puls ponownie wskoczył na najwyższe obroty przy wjeździe na trasy narciarstwa biegowego w Supraślu.

Gwoździem programu białostockiego maratonu były Ogrodniczki. Najpierw długi, dość stromy podjazd ścieżką rowerową Białystok-Supraśl, a potem runda po trasie rozegranego dzień wcześniej wyścigu XC, która zmusiła uczestników "Ducha Puszczy i Kresów" do najwyższego wysiłku. Chwila oddechu była nad drugim na trasie, ładnym leśnym jeziorkiem Komosa. Kresowe klimaty można było odnaleźć w tradycyjnej wiosce Ciasne, z równie tradycyjnym podlaskim brukiem. Meta była zlokalizowana na peryferiach Białegostoku przy nowoczesnej szkole podstawowej nr 51.

Interwałowa trasa białostockiego maratonu okazała się bardzo wymagająca, ale uczestnicy podkreślali jej urodę i urozmaicenie. Nie było fragmentów, na których można się nudzić. Trudno jednak powiedzieć co w większym stopniu zachęcało zawodników na mecie do wyciągania się na trawnikach: gorące, wrześniowe słońce, czy zmęczenie trudami wyścigu. Kolarski piknik wokół bardzo dobrze zaopatrzonego bufetu trwał przez kilka godzin. Jednym z dyskutowanych tematów niestety była pomyłka pilota. Czołówka zdołała jednak nadrobić stratę i na podium stanęli faworyci, którzy otrzymali wyjątkowo okazałe trofea sportowe i nagrody rzeczowe.

Najlepszy w maratonie „Ducha Puszczy i Kresów” był Piotr Krajewski z Legii Warszawa, medalista szosowych mistrzostw Polski. Kolejne miejsca zajęli Robert Pietrzak i Łukasz Milewski, obaj UKS Wygoda Białystok. Wśród juniorów najlepszy był Konrad Oksimowicz z tego samego klubu. Wyścig Master wygrał Mirosław Barej, zaś wśród najstarszych zawodników najszybszy był Kazimierz Markowski (Orbea Mistral Białystok). Wyścig pań wygrała juniorka UKS Wygoda Izabela Kłosowska. W klasyfikacji generalnej całego cyklu wygrał Łukasz Milewski przed Robertem Pietrzakiem, obaj z UKS Wygoda Białystok, zaś trzecie miejsce zajął Adam Nojszewski z PTR Dojlidy Białystok.

Pierwszy sezon Maratonów Kresowych okazał się udany. Odbyły się cztery wyścigi: w Krynkach, Łomży, Suwałkach i Białymstoku. Maratony Kresowe pokazały, a jednocześnie na swoich trasach w pełni wykorzystały zróżnicowanie krajobrazowe województwo podlaskiego. Wyrobiły sobie dzięki temu markę najciekawszych i najbardziej wymagających tras MTB poza rejonami górskimi. Z wyścigu na wyścig rosła frekwencja. Mamy nadzieję, że Maratony Kresowe wrócą w następnym sezonie z kolejnymi ciekawymi propozycjami. W rozmowach z organizatorami można było usłyszeć o planach aby roku 2010 jeden z wyścigów odbył się na Litwie. Organizatorem niekomercyjnych Maratonów Kresowych jest Podlaski Okręgowy Związek Kolarski.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.maratonykresowe.pl

Pawel Krygier

0 komentarze


name:
e-mail: (opcjonalnie)

buźki:

 

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy
Content Management Powered by CuteNews

.:Kolarstwo w Polsce:.

Serwis internetowy - Kolarstwo w Polsce
KOLARSKI.PL
Projekt, wykonanie, kontakt: sport_media@o2.pl