Bałtyk Karkonosze Tour - Mateusz Taciak wygrał 1 etap
autor: Pawel Krygier 2-06-2009
Mateusz Taciak z grupy Mróz Action Uniqa wygrał w Choszcznie pierwszy etap kolarskiego wyścigu Bank BGŻ Bałtyk Karkonosze Tour i został nowym liderem. Polak wyprzedził na finiszu Rosjanina Sergeya Kolesnikova (Moscow), trzecie miejsce ze stratą dwóch sekund zajął kolejny z Rosjan Dmitry Samokhalov (Primorsky District). Mimo płaskiego etapu liczący zaledwie 70 kolarzy peleton znacznie się podzielił.

Tradycją wyścigu Bałtyk Karkonosze Tour staje się, że czołowa grupka walcząca o zwycięstwo w klasyfikacji końcowej tworzy się już na płaskich etapach. Już pierwszy etap potwierdził tę tezę, bowiem zaledwie 16 zawodników zanotowało stratę do lidera mniejszą niż 18 sekund. Kolejna grupa straciła ponad sześć i pół minuty a 26 z 69 zawodników straciło do Mateusza Taciaka ponad 20 minut.

W tej ostatniej grupie linię mety minął rekordzista pod względem zwycięstw w tym wyścigu ubiegłoroczny triumfator Radosław Romanik. Obok Mateusza Taciaka w czołowej grupce 16 kolarzy znalazło się pięciu Polaków Adam Sznitko (Legia Felt), Robert Radosz i Wojciech Halejak (DHL Author) oraz kolarze grupy Mróz Action Uniqa Mateusz Mróz i Wojciech Dybel.