Bardzo dobry start kolarzy torowych w Austrii
autor: Pawel Krygier 10-01-2009
Znakomicie zaprezentowali się polscy kolarze torowi podczas pierwszego dnia torowych zawodów International Track Challenge we Wiedniu. Podczas pierwszego dnia ostatniego sprawdzianu przed Pucharem Świata w Pekinie biało-czerwoni wygrali finały pięciu z sześciu rozegranych konkurencji.

W zawodach obok Polaków wzięli udział głównie kolarze z Austrii, Czech, Słowacji, Grecji i Bułgarii. Dobry wynik z pewnością poprawi nastrój naszej ekipy przed zbliżającym się Pucharem Świata w Pekinie, gdzie nasi reprezentanci rywalizować będą z światową czołówką.

W wyścigu punktowym zwyciężył Rafał Ratajczyk. Olimpijczyk z Pekinu pokonał reprezentantów gospodarzy Andreasa Grafa i Georga Tazreitera. Piąte miejsce w tej konkurencji zajął Łukasz Bujko, siódme Jakub Średziński, dziesiąte - Grzegorz Stępniak, dwunaste - Tomasz Krysztofik.

W wyścigu na 4000 metrów biało-czerwoni zajęli komplet miejsc na podium. Zwycięstwo czasem 4.38.595 odniósł Grzegorz Stępniak wyprzedzając Jakuba Średzinskiego i Tomasza Krysztofika. Cała trójka reprezentowała w tych zawodach klub ALKS Stal Grudziądz. Dziewiąte miejsce zajął jeszcze Radosław Zadykowicz a dziesiąty był Piotr Polus.

Rywalizacja na 1 km ze startu zatrzymanego zakończyła się zwycięstwem Adriana Teklińskiego. Polak uzyskał czas 1.04.751 wyprzedzając Greka Christosa Volikakisa i Austriaka Clemensa Selzera. Miejsca siódme, ósme i dziewiąte zajęli odpowiednio Dawid Hirsz, Konrad Dąbkowski i Rafał Poper.

Polacy startujący w zawodach w składzie Adrian Tekliński, Maciej Bielecki i Łukasz Kwiatkowski bez przeziębionego Kamila Kuczyńskiego wygrali także sprint drużynowy uzyskując czas 46.259. Drugie miejsce zajęli Grecy a trzecie także drużyna Polska MIX złożona z kadrowiczów Konrada Dąbkowskiego i Rafała Popera oraz reprezentanta tali Grudziądz Dawida Hirsza.

W wyścigu scratch na mecie najszybsza okazała się Małgorzata Wojtyra, która pokonała Czeszki Jarmilę Machacovą i Martinę Ruzickovą. Szóste miejsce zajęła Edyta Jasińska a dziewiąta była Dominika Mączka. Czeszki zrewanżowały się naszym zawodniczkom w wyścigu na 3 km. Zwycięstwo odniosła Martina Ruzickova wyprzedzając Jarmilę Machacovą. Na najniższym stopniu podium stanęła Edyta Jasińska, czwarta była Małgorzata Wojtyra a szósta Dominika Mączka.