Kolarski.pl - Serwis internetowy kolarstwo w Polsce
MŚ w Varese - Małgorzata Jasińska 23
autor: Pawel Krygier 27-09-2008
Mistrzyni olimpijska Nicole Cooke zdobyła we włoskim Varese tytuł mistrzyni świata w szosowym wyścigu ze startu wspólnego. Brytyjka wyprzedziła po fantastycznej walce Holenderkę Marianne Vos oraz Niemkę Judith Arndt. Najlepsza z Polek Małgorzata Jasińska przyjechała na metę w peletonie na 23 miejscu. Paulina Brzeźna zajęła 55. lokatę. Monika Grzebinoga była 57., Sylwia Kapusta 75., a Magdalena Zamolska 89. Anna Harkowska nie ukończyła zawodów.

Cooke, aktualna mistrzyni olimpijska, pokonała trasę 139 kilometrów w czasie 3:42.11. Decydujący o losach wyścigu atak nastąpił na przedostatnim wzniesieniu trasy - Montello, kiedy zaatakowała Vos. W grupie atakującej znalazła się także Cooke, która na ostatnich metrach wyścigu zdołała wyprzedzić finiszującą Holenderkę.

138 zawodniczek wyruszyło na trasę niespełna 139-kilometrowego wyścigu, w którym stawką był tytuł mistrzyni świata roku 2008. Kolarki ścigały się na dokładnie takich samych okrążeniach co młodzieżowcy, z tą różnicą, że miały do pokonania 8 rund (łącznie prawie 2000 metrów przewyższenia). Do rywalizacji, która rozpoczęła się o godzinie 13:00 wyruszyło sześć Polek, Paulina Brzeźna, Monika Grzebinoga, Anna Harkowska, Małgorzata Jasińska, Sylwia Kapusta i Magdalena Zamolska.

Zawodniczki jechały bardzo aktywnie. Na podjeździe Ronchi utworzyła się 13-osobowa grupa w składzie której znalazły się Amerykanka Kristin Armstrong, Niemki Angela Brodtka, Luise Keller, Charlotte Becker, Włoszka Monia Baccaille, Australijka Nikki Egyed, Brytyjka Elizabeth Armitstead, Litwinki Jolanta Polikeviciute i Diana Zilute, Francuzka Maryline Salvetat, Belgijka Grace Verbeke, Hiszpanka Anna Sanchis Chafer i Meksykanka Laura Lorenza Morfin. Przewaga balansowała w granicach pół minuty a tempo w peletonie nadawały w większości kolarki holenderskie, wśród których znajdowała się główna faworytka sobotniego wyścigu Marianne Vos. Z czołówką pożegnała się tymczasem Niemka Brodtka.

Na wzniesieniu Ronchi, na 6. okrążeniu wyścigu, przewróciła się Sylwia Kapusta. W kraksie z Polką leżała także Amerykanka Christine Thorburn. Zawodniczki zostały zmuszone do pogoni grupy zasadniczej, w której coraz mocniejsze tempo nadawały Brytyjki. Szczególnie aktywna była na podjazdach Emma Pooley, która silnym pociągnięciem na Montello rozerwała na moment peleton. Na 104. kilometrze (koniec 6. okrążenia) Polka traciła do peletonu już 1.02 sek. i stało się jasne, że doścignięcie grupy głównej jest w tej fazie wyścigu niemożliwe. Urosła natomiast różnica zawodniczek uciekających. Przed podjazdem na Ronchi (112. kilometr) było to 1.03 sek. (przed wjazdem na 7. okrążenie przewaga spadła w pewnym momencie do 25 sekund). W międzyczasie z wyścigu wycofała się Harkowska.

Przewaga ucieczki po raz kolejny zaczęła mocno topnieć a gdy peleton był już bardzo blisko, z czołówki zaatakowała Australijka Egyed (119. kilometr). Na kilometr przed wjazdem na finałowe okrążenie zakończyła się ostatecznie przygoda uciekających, które zostały wchłonięte przez około 40-osobowy peleton, w którym znajdowała się jeszcze jedna Polka Małgorzata Jasińska. Zaraz po rozpoczęciu ostatniej rundy atak Australijki został skasowany a z grupki rozpoczęły się decydujące akcje.

Na Montello do decydującego ataku ruszyła mistrzyni świata z Salzburga holenderka Marianne Vos, za którą pojechało jedyni pięć zawodniczek, Niemki Trixi Worrack, Judith Arndt, Brytyjka Nicole Cooke i Szwedki Emma Johansson i Suzanne Ljungskok. Szósta bardzo szybko zyskała przewagę na grupą główną a w pościg ruszyła z peletonu Włoszka Noemi Cantele. Po chwili z czołówką pożegnała się Ljungskok, która miała defekt.

Zawodniczki jechały bardzo aktywnie, co chwila następowały próby odskoków. Głównie atakowały Niemki, które z racji dwóch zawodniczek, mogły rozegrać finisz bardziej taktycznie. Na Ronchi atakowała także Worrack a Vos kontrowała. Gdy kolarki znów się zjechały o atak pokusiła Cooke, zaraz potem ruszyła jadąca do tej pory na kole Szwedka Ljungskok. Decydujący jednak był ruch Arndt, która po doścignięciu Szwedki rozpoczęła długi finisz. Za Niemką ruszyła już tylko Cooke i Vos. Holenderka rozpoczęła właściwy finisz na około 300 metrów przed metą, ale na ostatnich stu, zdołała ją wyprzedzić niesamowicie mocna Cooke. Brytyjka tym samym zdobyła w tym sezonie drugi tytuł - po mistrzostwie olimpijskim, wywalczyła złoty medal kolarskich mistrzostw świata. Czwarta była Ljungskok a piąta Worrack.