Tour de Pologne - sukces CSC, Lars Bak liderem
autor: Pawel Krygier 14-09-2008
Grupa CSC Saxobank wygrała pierwszy etap kolarskiego wyścigu Tour de Pologne zaliczanego do cyklu Pro Tour drużynową jazdę na czas w Warszawie, liderem wyścigu został kolarz tej ekipy Lars Bank. Drugi czas uzyskała włoska grupa Liquigas a trzeci - hiszpańska Caisse d'Epargne. Reprezentacja Polski zajęła 16 miejsce.

Punktualnie o godzinie 14.34 rozpoczął się 65. Tour de Pologne. W Warszawie rozegrano jazdę drużynową na czas na dystansie 4 km, którą we wspaniałym stylu wygrał zespół CSC Saxo Bank. Pierwszym liderem został Duńczyk Lars Ytting Bak. Grupa CSC Saxo Bank pokonała dwie dwukilometrowe rundy w czasie 4:05.53 (do klasyfikacji liczy się czas piątego zawodnika na mecie). Ten zespół, złożony z mega gwiazd światowego kolarstwa, wyjechał na trasę jako siedemnasty i po wspaniałym przejeździe wyprzedził prowadzącą do tej pory drużynę Liquigas-Gaspol (4:08.65). L

ider CSC Saxo Bank, Szwajcar Fabian Cancellara (mistrz świata i mistrz olimpijski), jechał na czele przez większość dystansu i to on poprowadził drużynę do zwycięstwa. Metę jako pierwszy przejechał jednak Duńczyk Lars Ytting Bak i to on został pierwszym liderem 65. Tour de Pologne. Zanim kolarze CSC Saxo Bank minęli linię mety, długo prowadziła włoska ekipa Liquigas-Gaspol z czasem 4:08.65. Lider drużyny Franco Pellizotti nie ukrywa, że przyjechał do Polski wygrać cały wyścig. – Oczywiście na początek zamierzaliśmy zwyciężyć również w czasówce, ale się nie udało – powiedział.
Cieszył się również Maciej Bodnar, Polak z Liquigasu-Gaspolu. – Czuję siłę w nogach – powiedział. – Powinno być dobrze, planuję jechać z przodu do piątego etapu. Nasza grupa pojedzie oczywiście na Franco Pellizottiego. Chcemy się pokazać w Tour de Pologne.

Trzecie miejsce zajęła hiszpańska ekipa Caisse d’Epargne, startująca jako piętnasta. Kolarze tej grupy na mecie zameldowali się z czasem 4:09.31.
Reprezentacja Polski BGŻ zajęła na pierwszym etapie 16. miejsce z czasem 4:20.21.

Podczas pierwszego etapu nie obyło się bez przykrego wydarzenia. Trzech kolarzy z jadącej jako przedostatnia grupy Silence-Lotto miało upadek. Grupa dojechała do mety w pięcioosobowym składzie, ale zajęła ostatnie miejsce.

Wyniki 1 etapu: Warszawa TTT, 4 km