IO w Pekinie - jedna polska zawodniczka na szosie
autor: Pawel Krygier 2-06-2008
W ogłoszonym na dzień 31. maja 2008 narodowym rankingu szosowym kobiet Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI Polska zajmuje 27 miejsce a więc "wypadła" poza 24 zespoły mogące wystawić w Pekinie po dwie zawodniczki. Jedną kwalifikację daje naszemu krajowym miejsce w czołowej setce rankingu indywidualnego zajmowane przez Maję Włoszczowską.

W ostatnim rankingu nasze zawodniczki plasowały się na 24 miejscu, czyli ostatnim dającym możliwość startu dwóm zawodniczkom. Polkom nie udało się jednak zdobyć punktów podczas rozgrywanego po płaskiej trasie i w bardzo mocnej obsadzie wyścigu Dookoła Polski kobiet. W odniesieniu do poprzedniego zestawienia Polskę wyprzedziły reprezentacje Ukrainy, Meksyku i Kuby.

Przyczyną spadku w rankingu jest także decyzja UCI o anulowaniu Polsce punktów zdobytych podczas dwóch klasyków z kalendarza UCI w Nałęczowie i 3-Majowego w Lublinie . Międzynarodowa Unia Kolarska decyzję tę uzasadniła zbyt małą liczbą zagranicznych zespołów, które stanęły na starce wspomnianych wyścigów. Jedyne punkty polskie zawodniczki zdobyły podczas etapówki w Nałęczowie, którą wygrała Maja Włoszczowska. Dzięki temu zawodniczka grupy Halls uplasowała się w czołowej setce rankingu indywidualnego UCI, dając Polsce możliwość występu w Pekinie jednej zawodniczki z tzw "puli rezerwowej".

Niestety powtórzyła się zatem sytuacja, w której polscy kolarzy stracili możliwość startu na Igrzyskach na skutek decyzji władz UCI. Przypomnijmy, że w torowej konkurencji madison anulowanie punktów podczas zawodów we Wiedniu pozbawiły szans walki o awans do Pekinu dwójce Rafał Ratajczyk i Mariusz Wiesiak. Także na skutek korekty rankingu konkurencji sprintu drużynowego na torze kilka tygodni po kończących sezon mistrzostwach świata, UCI dopisała punkty kolarzom z Czech, którzy zajęli miejsce tuż przed naszymi sprinterami pozbawiając ich szans wyjazdu na Igrzyska.